FAKULTET SPORTSKIH NAUKA
*POSTANI I TI DIO NAŠEG TIMA*

Sportski menadžment :: Ciljevi sposobnosti

Menadžeri u sportu zauzimaju slijedeće funkcije, odn. obavljaju sljedeće poslove: predsjednik i član Upravnog odbora, direktor kluba, rukovodilac različitih sektora sportske organizacije (uključujući i finansije), šef trenera, direktor, organizator i medijator sportskih takmićenja i sportskih manifestacija, itd. Sportski menadžeri takođe trebaju da rukovode sportskim objektima, te organizacijama i objektima u sportskim-kolaterarnim djelatnostima i djelatnostima iz šire oblasti fizičke kulture (rekreacija, wellness itd).

Studije sportskog menadžmenta su namenjene za upravljačke i organizacione funkcije u sportskim organizacijama kao što su: funkcije upravljanja i rukovođenja, podrška stručnim procesima, koučing, administracija, planiranje i razvijanje koncepcija:

• Funkcije i položaji u sportskim organizacijama u nacionalnim i međunarodnim okvirima (savezi, komercijalne sportsko-rekreativne i zdravstvene organizacije, turističke organizacije);
  • Analiza i optimizacija organizacionih i komunikacionih struktura u sportskim organizacijama;
  • Funkcije u oblastima:
  • Zdravstvo i velnes: upravljanje i kontrolisanje
  • Sport i privreda: rad u industriji sportske opreme, sport u preduzećima, sport u slobodnom vremenu, zdravstveni sport;
  • Sport i politika: saradnja u razvoju sportova i njihovih nacionalnih i internacionalnih organizacija
  • Sportski turizam: planiranje, organizovanje, klubovi, hoteli itd.
  • Sport slobodnog vremena (rekreacija): planiranje, organizovanje, animacija itd.
  • Trenažni procesi: planiranje, organizovanje, razvoj itd.
  • Podrška/logistika sportista i timova. Treniranje timova u sportskim sistemima.

U okviru studija stvoreni su temelji za doživotnu profesionalnu mobilnost i permanentni stručni razvoj.